Dahab - Mekka technicznych nurków

Dahab - Mekka technicznych nurków

Dlaczego właśnie Dahab? Ze względu na bogactwo ciekawych i różnorodnych miejsc nurkowych idealnych dla nurków technicznych, wszystkie w zasięgu 15-30 minut jazdy autem, z łatwym wejściem do wody prosto z brzegu. A Dahab jest także wspaniałym miejscem do relaksu po nurkowaniach…Techniczne miejsca nurkowe w okolicy Dahab

Dlaczego właśnie Dahab? Ze względu na bogactwo ciekawych i różnorodnych miejsc nurkowych idealnych dla nurków technicznych, wszystkie w zasięgu 15-30 minut jazdy autem, z łatwym wejściem do wody prosto z brzegu. A Dahab jest także wspaniałym miejscem do relaksu po nurkowaniach…

Lokality - Dahab - Egypt

Miejsca w okolicy Nuweiby

1. RAS MAMLACH CAVE (Maghdi Cave) 105 msw+ 
Między Ras Abu Gallum a Nuweibą wybiega w morze mały przylądek zwany Ras Mamlach. Znajduje się tam głęboka jaskinia w formie ogromnej szczeliny, która czasami zbiera swoje okrutne żniwo w formie ludzkich żyć, a między Beduinami krążą o niej legendy.

Miejsca w okolicy Dahab

3. BELLS WALL 230 msw+
Ściana między Bells a Blue Hole spada stromo do głębokości poniżej 230 m. Idealne miejsce dla głębszych nurkowań na Trimixie, z łatwym wejściem tylko parę metrów od wybrzeża. Widoczność na głębokości wynosi od 50-60 m.

4. BLUE HOLE 100 msw+
Mrocznie rozsławiona przepaść w platformie koralowej znajduje się tylko parę metrów od brzegu. Studnia jest połączona z otwartym morzem ogromną bramą (The Arch) na głębokości 54-55 m. Dno opada stopniowo od 60 m aż po około 100 m pod łukiem. Wspaniały jest widok z powrotem w górę, gdy promienie popołudniowego słońca przechodzą przez bramę do głębin.

BLUE HOLE ARCH 55 msw+
Znaczna część nurków przyjeżdżających do Dahab chciałaby przepłynąć pod łukiem w Blue Hole, sławnym Archem, na głębokości ok. 55 m. Jednak wielu z nich nie docenia tego nurkowania i wpływu narkozy azotowej, wielu z nich bez pomocy swojego partnera już by się nie wynurzyło. A niektórzy  naprawdę  się nie wynurzyli…

5. CANYON 52 msw
Marzenie nie tylko nurków technicznych. Wolno opadający kanion z wejściem na 15 metrach przez małą jaskinię z kominem, załamaniami i kilkoma dalszymi wejściami w sklepieniu. Jest długi na prawie 200 m a wyjście ma przez małe okno na otwarte morze na głębokości ok. 51-52 m.

NEPTUN’S CAVE 78 msw
Mniejsza horyzontalna jaskinia w szczelinie pod kanionem, do której da się wpłynąć wgłąb na 30 m, dalej jest jednak już za wąska. Przed wejściem do jaskini znajdziemy skałę zwaną Neptun’s Chair (Krzesło Neptuna). Pod jaskinią zasklepiona szczelina ponownie się otwiera i tworzy dalszy kanion.

ELIZABETH’S CANYON 90+ msw
Można mówić w tym przypadku o większej szczelinie, która pojawia się na dole pod Jaskinią Neptuna i sięga do głębokości ponad 90 m. Dalej szczelina rozdwaja się i rozbiega po kamienistym stoku. W lewej części, na głębokości ok. 115 m, leży dwóch nurków połączonych liną. Płynąc głębiej dostaniemy się do dalszej, wielkiej jaskini (jaskinia Wagnera).

JASKINIA WAGNERA 120-130 msw
Na przedłużeniu systemu szczelin i jaskiń pod Canyonem, zostało znalezione przez Petra Wagnera wejście do całkiem dużej jaskini. Kolejni nurkowie techniczni potwierdzili jej istnienie i przeprowadzili orientacyjny rekonesans wnętrza tuż przy wejściu.

8. LITTLE CANYON 35 - 60 msw
Zaczyna się jako wąski tunel z kilkoma wyjściami. Ma 150 m i ciągnie się na głębokości od 30-50 m. W dalszym przebiegu tunel otwiera się, rozchodzi i jest pełen nawisów oraz wejść do kilku mniejszych jaskiń. Następnie wije się  200 m u podnóża zbocza aż do głębokości 60 m. Dalej na północ ciągnie się jako Alternative Canyon.

7. ALTERNATIVE CANYON 60 msw
Szerszy i długi na 400-500 m kanion biegnący równolegle z wybrzeżem na głębokości 60 m. Wijący się między urwiskami. Dogodne miejsce na długi, ale trudny nurek z normoxyczym trimixem. Wprost wspaniałym przeżyciem jest przepłynięcie tego kanionu na podwodnym skuterze.

10. LIGHTHOUSE REEF +60 msw
Piaszczysty stok z mnóstwem skalistych tworów, opada szybko do 60 m. Miejsce tuż obok naszej bazy, łatwe wejście, idealne dla ćwiczenia technicznych nurkowań.

19. CAVES 60 msw+
Piaszczysty stok pod jaskiniami zwanymi Caves, szybko opadający w głębię.

 21. GABR EL BINT 60 msw+
Dotąd nie za bardzo przebadane miejsce z mnóstwem jaskiń i kanionów

 

Bells

PLANET DIVERS

» Planet Divers

RSS feed

Kursy walut


100USDunable to connect
100EURunable to connect
100GBPunable to connect
100RUBunable to connect