Safari nurkowe z Dahab

Safari nurkowe z Dahab

Prócz nurkowania z brzegu w pobliżu Dahab mogą nurkowie wyruszyć na całodzienne safari na wielbłądach, jeepami czy łodzią na bardziej oddalone, mniej uczęszczane miejsca nurkowe.JEEP SAFARI – safari nurkowe jeepem

Dalej na północ lub na południe od Dahab znajdziemy kolejne ciekawe miejsca nurkowe. Są one już poza zasięgiem jednodziennego wyjazdu na wielbłądach, jednak z mniejszymi lub większymi problemami da się tam dojechać jeepem Toyota Landcuriser. Jednym z tych miejsc jest Ras Mamlah lub Nabq.

Jeep Safari - Nabeq

Ras Mamlah (Ras Mamlach)

Przylądek Ras Mamlah znajduje się w połowie drogi między Dahab a Nuweibą. Możemy tam dotrzeć  jeepem Toyota Landcruiser z Dahab piaszczystą drogą przez góry i oazę Bir Sehrir (ostatnio łatwiej i szybciej łodzią z Dahab) lub z Blue Hole na wielbłądach na Ras Abu Gallum  a dalej ok. 10 km beduińskim pickupem.

Nieczęsto odwiedzane, odległe miejsce, gdzie prawie nikt z Dahab nie dojeżdża. Czasem przyjadą tu nurkowie z Nuweiby. Na wybrzeżu znajdziemy chyba ze trzy szczeliny szerokie na prawie półtora metra i długie na 20-30 m wypełnione morską wodą. Prawdopodobnie wytworzyły się po trzęsieniu ziemi w 1993 lub 1994 roku.Z południowej strony przylądka jest piaszczysta plaża z laguną i łatwym wejściem do wody. Skaliste stoki stromo opadają do głębin. Skały są porośnięte mnóstwem korali, przede wszystkim miękkich, falujących w prądach omywających przylądek. Stok jest poryty mnóstwem kanionów i szczelin. Możemy czasem spotkać większe ryby jak napoleona, barakudy czy także żółwie.

Kawałek na południe znajdziemy głęboką podmorską jaskinię. Nurkowanie w niej jest zezwolone tylko dla certyfikowanych nurków jaskiniowych. Jej ukształtowanie i mnóstwo bocznych i ślepych tuneli oraz możliwość szybkiego zmętnienia wody powodują, iż jest śmiertelnie niebezpieczna dla niedoświadczonych nurków. 
Rzekomo w latach 90-tych była tu grupa 14 nurków rekreacyjnych. Połowa z nich poszła nurkować do jaskini, a gdy długo nie wracali, również pozostali tam poszli. Nikt się już nie wynurzył…

Program safari:

O 7.00 nurkowie  wyruszaja z bazy  jeepem Toyota  Landcruiser. Butle i sprzęt nurkowy, który przygotowujemy już wieczorem, jadą 2 godziny wcześniej pick upem. Podróż Toyotą wyboistą, górską drogą trwa ok. 2 godziny. Na miejscu czeka już pick up ze sprzętem i butlami. Zazwyczaj przeprowadzane są tam 2 nurkowania, między którymi jest przerwa na obiad, relax czy zbadanie intrygujących szczelin na wybrzeżu. Do Dahab wracamy około 18:00.

Praktyczne rady na drogę:

Polecamy mieć okrycie głowy, a zimą ciepłe ubranie z długimi rękawami i nogawkami, latem przydadzą się kremy z filtrem ochronnym.Można zabrać własne napoje nawadniające a także zestaw zapasowych pasków do płetw czy maski.
Osobom towarzyszącym nurkom proponujemy zabrać sprzęt do snorklowania, gdyż miejsce jest doskonałe do aktywnego wypoczynku.

Jeep Safari
Camel Safari

PLANET DIVERS

» Planet Divers

RSS feed

Kursy walut


100USDunable to connect
100EURunable to connect
100GBPunable to connect
100RUBunable to connect