Dahab

Dahab

Dahab, niegdyś mała, nadbrzeżna beduińska oaza wciśnięta między góry a wybrzeże, a dziś słynna lecz nadal egzotyczna miejscowość wypoczynkowa ze swoją niezwykłą atmosferą. Oferuje wspaniałe warunki do nurkowania, windsurfingu oraz odpoczynku.Miasteczko Dahab

Wybrzeże Połwyspu Synaj a zwłaszcza miasteczko Dahab jest częściej wyszukiwaną destynacją zagranicznych, w tym i polskich turystów.

Dahab w języku arabskim oznacza złoto. Jako miejsce turystyczne został odkryty na szczęście przez zwykłych podróżników, hippies i backpackerów, toteż zaczął się rozwijać pod ich zapotrzebowania i ma zupełnie inny charakter niż olbrzymie bezosobowe ośrodki turystyczne jak np.: Sharm el Sheikh czy Hurghada.

Dahab w r. 2000
Dahab-Masbet

Dahab, pierwotnie beduińska sezonowa osada, nadal zachował swą egzotyczną twarz: płytka, piaszczysta zatoka, otoczona mnóstwem powykrzywianych palm daktylowych, z żółto-czerwonymi górami w tle. Nigdzie indziej wybrzeże Egiptu nie porasta tyle naturalnych palm. Między nimi „przykucają“ małe sklepiki, barwne restauracje czy białe budynki hotelików. Typowy, arabski koloryt miasteczka oraz romantykę plażowych restauracji dopełnia beduińska wioska z wielbłądami, kozami oraz zaowalowanymi zakwefionymi beduinkami.

Nurkowanie

Wybrzeże Zatoki Akabskiej oferuje wspaniałe warunki do nurkowania. Właśnie w okolicach Dahab znajduje się kilka światowej sławy miejsc nurkowych takich jak Canyon, Blue Hole czy Islands. Stąd także organizowane są safari nurkowe na wielbłądach lub łodzią na dotychczas niezniszczone raf Ras Abu Gallum czy Gabr el Bint.

Inne atrakcje i wycieczki

Oczywiście i standardowy turysta może tu, prócz nurkowania czy leżenia na plaży, znaleźć mnóstwo atrakcji. Są tu wspaniałe warunki do aktywnego wypoczynku, jak na przykład windsurfing i kitesurfing, a także przejażdżki konne i na wielbłądach czy jeepem do pobliskich malowniczych wadi (dolin górskich) oraz wycieczki do Kolorowego i Białego Kanionu. Oczywiście nie można nie wspomnieć o starodawnym Klasztorze Św. Katarzyny i podziwianiu wschodu słońca z świętej góry Synaj (Góra Mojżesza, 2285 m n.p.m).
Jedną z największych atrakcji Dahab są wspomniane plażowe restauracje, gdzie można relaksować w arabskim stylu i w porannym słońcu zjeść śniadanie, a także w ciągu dnia opalać się i leniuchować (drinki pod nos) i gdzie, w końcu, można spędzić  czarujące wieczory przy shishy (fajce wodnej) i romantycznej muzyce, drzemać czy tylko tak sobie relaksować w kręgu znajomych.

Podstawowe informacje

Dahab znajduje się na wschodnim wybrzeżu Synaju, 90 km od lotniska w Sharm el Sheikh, 180 km od lotniska w Tabie i 600 km od Kairu (ok. 7 godzin jazdy). W turystycznej części Dahab, zwanej Masbet, jest wszędzie blisko, w zasięgu do 500 metrów od hoteli znajdują się kantory wymiany walut, poczta, mnóstwo sklepów z pamiątkami, ubraniami czy artykułami spożywczymi a także restauracje różnego rodzaju i jakości, agencje turystyczne, telefony międzynarodowe i internet, bankomaty i wszytko inne, co może turysta potrzebować. No i oczywiście bazy nurkowe.


Dahab
Romantyczny Dahab

Kursy walut


100USD1 807
100EUR2 020,11
100GBP2 296,12
100RUB 30,08